1. Βάφουμε με ακρυλικό ανοιχτής απόχρωσης (Υβριδικό Antique White) την επιφάνεια που θα εφαρμόσουμε το τρανσφερ. Αφήνουμε να στεγνώσει.
2. Βάφουμε με το ακρυλικό ή υβριδικό που επιθυμούμε την υπόλοιπη επιφάνεια (εδώ χρησιμοποίησα Μαύρο υβρυδικό & υβριδικό ασημί στα ποδαράκια).
3. Απλώνουμε κόλλα για φύλλο χρυσού περιμετρικά στο δίσκο μας και αφήνουμε 15-20′ από γαλακτώδες να γίνει διάφανο. Εφαρμόζουμε το φύλλο χρυσού/ασημιού. Εδώ έχω βάλει foil bond το οποίο μπορεί να σφραγιστεί με βερνίκι νερού.
4. Βάζουμε το βερνίκι νερού (εδώ χρησιμοποίησα το Ultimate Glaze γυαλιστερό) σε όλη την επιφάνεια εκτός από το σημείο που θα εφαρμόσουμε το τράνσφερ. Επαναλαμβάνουμε μετά από 3 ώρες.
5. Κόβουμε περιμετρικά με ένα ψαλιδάκι το τρανσφερ και το βάζουμε στην επιφάνεια μας με το σχέδιο προς τα κάτω. Πιέζουμε να εφαρμόσει σωστά. Βρέχουμε όλη την επιφάνεια πολύ καλά με σταμπαδόρο και ανασηκώνουμε το χαρτί με αργές κινήσεις ώστε να έχει αποτυπωθεί το σχέδιο. Αν σε κάποια σημεία δεν έχει αποτυπωθεί τότε ξαναβρέχουμε με το σταμπαδόρο. Σκουπίζουμε με χαρτί ώστε να φύγει όλη η υγρασία.
6. Αναμιγνύουμε το Νο1 με το Νο2 των δυο συστατικών του υγρού γυαλιού. Προσέχουμε ώστε οι αναλογίες να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μας αναφέρει ο κατασκευαστής. Αν παρουσιαστούν φυσαλλίδες τις σκάμε με έναν αναπτήρα. Αφήνουμε μία ημέρα να σταθεροποιηθεί το υγρό γυαλί.